Тошкентда Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф номидаги масжид очилди
Чилонзор туманидаги Сўгалли ота зиёратгоҳи ёнида Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф қурилишини бошлатган масжид узоқ йиллар қаровсиз ҳолда қолиб кетган эди.
Президент Шавкат Мирзиёев ўтган йили февраль ойида бу ерга келиб, масжидни кенг ва кўркам қилиб қуриш бўйича топшириқлар берган эди.
Бугун 2 гектардан зиёд майдонда улкан мажмуа бунёд этилди. Аввалги лойиҳадаги айвон ўрни ҳам масжид биносига қўшилиб, янада кенгайтирилди. Мажмуадан, шунингдек, конференц-зал, ўқув хоналари, таҳоратхона, музей ва бошқалар жой олган. Йўл бўйидаги Сўгалли ота мақбараси таъмирланган. Бетон қолдиқлари чиқариб ташланиб, кўкаламзорлаштирилган, дея хабар қилмоқда президент матбуот хизмати.
Маълумки, Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф Ўрта Осиё ва Қозоғистон мусулмонлари диний идораси раиси, муфтий бўлган. Турли диний-маърифий мавзуларда юздан зиёд китоблар ёзиб, ислом дини моҳиятини тўғри етказиш, одамларнинг билим ва маънавиятини оширишга катта ҳисса қўшган.
Президент бу масжид Шайх Муҳаммад Содиқ Муҳаммад Юсуф номига муносиб бўлганини таъкидлади. Шайх ҳазратларининг илмий меросини ўрганиш, маърифат ва одоб-ахлоқ мавзуларида кўпроқ китоблар чоп этиш, жамиятимиздаги маънавий муҳитни мустаҳкамлаш бўйича тавсиялар берилди.

The mosque near the “Sugalli Ota” memorial complex in the Chilanzar district, the construction of which was begun at the initiative of Sheikh Muhammad Sodik Muhammad Yusuf, has been left unattended for years.
In February last year, President Shavkat Mirziyoyev visited the place and gave instructions to complete the work here and build the mosque spaciously and magnificently.
Today, a huge complex has been built on more than 2 hectares. The terrace place in the previous project was also added to the mosque and it was expanded. The complex also includes conference rooms, study rooms, room for ablution, museums and others. The mausoleum “Sugalli Ota” along the road has been restored. Remnants of the concrete have been removed and the area has been landscaped, the presidential press service said.
It is known that Sheikh Muhammad Sodik Muhammad Yusuf was a chairman of the Spiritual Administration of the Muslims of Central Asia and Kazakhstan, a mufti. He wrote more than a hundred books on various religious-spiritual topics, and made a great contribution to the development of Islam and increment of people's knowledge and spirituality.
The President stressed that this mosque has been worthy object in the honor of Sheikh Muhammad Sodik Muhammad Yusuf. He has given recommendations for studying the scientific heritage of the Sheikh, publishing more books on enlightenment and morals, and strengthening the spiritual environment in our society.