Ўзбекистон – Жанубий Корея бизнес-форумида умумий қиймати 12 миллиард долларлик келишувларга эришилди
Президент Шавкат Мирзиёев ва Президент Мун Чжэ Ин Ўзбекистон – Жанубий Корея бизнес-форумининг очилиш маросимида иштирок этишди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар бермоқда.
Ўзбекистон билан Жанубий Корея ишончли ва узоқ муддатли инвестициявий ҳамкорлардир. Мамлакатимиз иқтисодиётидаги  Корея инвестицияларининг умумий ҳажми 7 миллиард доллардан ошган. Корея миллий нефть корпорацияси, Эксимбанки, “Kogas”, «Lotte group», «Samsung», «Hundai», «Shindong resources» ва бошқа кўплаб етакчи компаниялари юртимизда устувор инвестиция лойиҳаларини амалга оширишда фаол иштирок этмоқда.
Давлатимиз раҳбари Кўксаройда ўтган музокараларда ишбилармонлик алоқаларини қўллаб-қувватлаш, айниқса, ўрта ва кичик бизнесни ривожлантиришга алоҳида эътибор қаратилганини таъкидлади.
- Бугун Ўзбекистонда амалга оширилаётган ислоҳот ва ўзгаришлар улкан ғоя ва лойиҳаларни ҳаётга дадил жорий этиш учун кенг имкониятлар очмоқда. Ўтган йили мамлакатимизда янги қўшма корхоналар сони 3 баробар кўпайди. Уларнинг орасида Корея капитали иштирокида ташкил этилган 160 та корхона мавжуд. Биз бундан буён ҳам Корея бизнесининг мамлакатимиздаги иштирокини кенгайтириш учун энг қулай шароитларни яратишга тайёрмиз, - деди Шавкат Мирзиёев.
Корея Республикаси Президенти Ўзбекистон азалдан савдо, илм-фан, маданият маркази бўлгани, бугунги кунда ҳам бизнес учун кенг имкониятлар очилаётганини қайд этди. Жанубий Корея Ўзбекистондаги инвестициявий лойиҳаларни қўллаб-қувватлаш, илғор тажрибалар билан ўртоқлашишга тайёр эканини билдирди.
«Ўзэкспомарказ»да ўтказилган форумда икки мамлакат иқтисодий ва молиявий тузилмалари раҳбарлари, етакчи ишбилармонлари иштирок этди. Хусусан, Корея Республикасининг 150 та компания ва ташкилотидан 350 дан ортиқ вакиллар қатнашди. Компания ва ташкилотлар ўртасидаги инвестициявий ҳамкорликни кенгайтириш, янги лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва амалга ошириш, товарлар етказиб бериш ва хизмат кўрсатиш масалалари муҳокама қилинди.
Бизнес-форумда умумий қиймати 12 миллиард доллардан зиёд бўлган муҳим келишувларга эришилди ва битимлар имзоланди. Улар энергетика, нефть-газ, химия ва тоғ-кон, машинасозлик ва электр техникаси, транспорт ва логистика, тўқимачилик ва озиқ-овқат саноати, инфратузилмалар, ахборот-коммуникация технологиялари, рақамли тиббиёт каби устувор йўналишларни қамраб олган.
«Ангрен» иқтисодий зонасини «Инчхон» эркин иқтисодий зонаси бошқарувига бериш, «Бўстонлиқ-фарм» ҳудудида энг зарур дори воситалари ишлаб чиқариш бўйича келишувлар алоҳида эътиборлидир.
Президентимиз Жанубий Корея ишбилармонларини мамлакатимиз иқтисодиётидаги янги имкониятлардан фаол фойдаланишга чақирди.

On April 19, Shavkat Mirziyoyev and Moon Jae-in took part in the opening of the Uzbek-South Korean business forum, the presidential press service said.
The President of Uzbekistan noted that at the talks held at the Kuksaroy residence, special emphasis was placed on supporting relations between businessmen of both countries, developing medium and small businesses.
“Today's reforms and transformations implemented in Uzbekistan open up broad opportunities for the confident implementation of ambitious ideas and large projects. Last year, the number of joint ventures in our country increased by 3 times. Among them, there are 160 enterprises with the participation of Korean capital.  We are ready to continue to create the most favorable conditions for expanding the presence of Korean business in Uzbekistan,” Shavkat Mirziyoyev said.
Moon Jae-in noted that since ancient times Uzbekistan has been a center of trade, science and culture, today there are wide opportunities for joint business projects.  He expressed the readiness of South Korea to support investment projects in Uzbekistan and share best practices.
The forum, held at the NEC Uzexpocenter, was attended by heads of economic and financial institutions, leading companies of the two countries, including more than 350 representatives of 150 companies and organizations of South Korea.
At the business forum, important agreements were reached and agreements worth over $12 billion were signed. They cover such industries as energy, oil and gas, chemical, mining, mechanical engineering, electrical engineering, transport and logistics, textile and light industry, infrastructure, ICT, digital medicine. Agreements on the transfer of the Angren free economic zone to the management of the Incheon free economic zone, establishment of the production of marketable drugs in the industrial zone “Bustonlik-pharm” are of particular importance.
The President of Uzbekistan called on representatives of the Korean business to actively use the new opportunities created in the economy of Uzbekistan.